Plan pracy dla Szkoły Podstawowej nr 277 im. E. Orzeszkowej w Warszawie na rok szkolny 2022/2023 w ramach programu „Trzymaj Formę”

PROGRAM EDUKACYJNY „TRZYMAJ FORMĘ”

realizowany w Szkole Podstawowej nr 277 im. E. Orzeszkowej w Warszawie

w roku szkolnym 2022/2023.

Cele programu:

Cel główny: Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej, ich rodzin i środowiska lokalnego poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, czyli promocję aktywności fizycznej oraz prawidłowego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży.

Cele szczegółowe:

1. Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej.

2. Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej.

3. Uświadomienie zagrożeń dla młodego organizmu – anoreksja, bulimia.

4. Propagowanie zdrowego trybu życia.

5. Zwiększenie aktywności ruchowej poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego oraz na zawodach sportowych.

6. Zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa pod czas wypoczynku.

Cele wychowawcze:

• uczeń potrafi aktywnie i bezpiecznie wypocząć,

• uczeń zna higienę przygotowywania i spożywania posiłków,

• uczeń pogłębia zainteresowanie problematyką prozdrowotną,

• uczeń przekazuje zdobytą wiedzę swojej rodzinie, rówieśnikom.

ZASADY REALIZACJI PROGRAMU

1. Adresaci projektu:

Uczniowie i nauczyciele klas V – VIII Szkoły Podstawowej nr 277 im. E. Orzeszkowej.

2. Realizatorzy projektu:

Koordynatorzy : nauczyciele wychowania fizycznego

- Joanna Kaźmierczak (klasa 5b)

- Olga Ćwikłowska (klasa 6a)

- Krzysztof Siwak (klasa 6b)

Osoby realizujące założenia : Sławomir Petrowicz (wychowanie fizyczne), pielęgniarka szkolna (Małgorzata Falkowska)

3. Termin realizacji: rok szkolny 2022/2023.

4. Program realizowany będzie na lekcjach wychowania fizycznego, godzinach wychowawczych oraz różnych formach zajęć sportowych, a także zajęciach pozalekcyjnych (klub sportowy „PLAS”)

DZIAŁANIA DOTYCZĄCE REALIZACJI PROGRAMU „TRZYMAJ FORMĘ”

1. Przekazanie kadrze nauczycielskiej informacji o przystąpieniu szkoły do kolejnej edycji programu „Trzymaj formę!” podczas zebrania Rady Pedagogicznej w grudniu 2022 r.

2. Zapoznanie wszystkich uczestników i realizatorów programu z jego założeniami i harmonogramem (XII 2022 r.).

3. Propagowanie zdrowego żywienia i higienicznego trybu życia na lekcjach wychowania fizycznego i podczas spotkań z pielęgniarką szkolną.

4. Przeprowadzenie badań BMI (Body Mass Index) na wybranej grupie uczniów. Celem badań jest sprawdzenie prawidłowej masy ciała (pielęgniarka szkolna).

5. Propagowanie i wdrażanie 10 zasad prawidłowego żywienia opracowanych według Instytutu Zdrowego Żywienia w Warszawie: ulotki, plakaty, reklama, zajęcia praktyczne (cały rok szkolny).

6. Praktyczne zaznajamianie uczniów z produktami żywnościowymi i ich składem (cały rok szkolny):

• Zawartość składników produktu spożywczego – umiejętność czytania etykiet (np. dodatki do żywności, które samodzielnie nie są przeznaczone do spożycia – dodane do produktu wpływają na jego trwałość, konsystencję, barwę, zapach lub smak).

7. Propagowanie aktywnego stylu życia poprzez zajęcia wychowania fizycznego i różnorodne formy zajęć pozalekcyjnych (cały rok szkolny):

• Gry i zabawy rekreacyjna – sportowe.

• Przeprowadzenie Testu Coopera

• Organizowanie środowiskowych imprez rekreacyjno – sportowych,. „Sportowy Dzień Dziecka”. „Sportowa Orzeszkowa”

• Organizacja Szkolnych Turniejów w grach zespołowych (dwa ognie) oraz indywidualnych (tenis stołowy).

• Udział uczniów w różnorodnych pozaszkolnych zawodach sportowych.

Organizowanie pogadanek na temat zdrowej żywności.

8. Realizacja dwóch projektów edukacyjnych:

- „Chcę być bezpieczny i zdrowy”

- „Organizujemy dzielnicowe mistrzostwa w dwa ognie usportowione – „Sportowa Orzeszkowa”

9. Dobre praktyki – dawanie przykładu własnym zachowaniem, np. wspólne z uczniami jedzenie II śniadania; propagowanie picia wody, jedzenia warzyw i owoców, aktywności sportowej np. poprzez gimnastykę śródlekcyjną;

Aktywne Przerwy” – zajęcia ruchowe (fitness gry zespołowe), zajęcia taneczne przy użyciu tablicy multimedialnej „Just dance”, tance Irlandzkie, belgijka.

10. Tworzenie gazetek ściennych o tematyce zdrowego trybu życia (cały rok szkolny). Wywieszenie plakatów związanych z programem. Rozdanie ulotek.

.

Opracowała: Joanna Kaźmierczak