Grecja
Grecja
W roku szkolnym 2024/25 dzieci ze świetlicy Sówki miały możliwość poznania bliżej jednego z najpiękniejszych europejskich krajów – Grecji.
Zadanie 1.
Kalimera! Naszą podróż do Grecji rozpoczęliśmy od odnalezienia jej na mapie Europy.
Okazało się, że otaczają ją aż 3 morza: Egejskie, Jońskie i Śródziemne, a w jej skład wchodzi 2500 wysp ( w tym 163 zamieszkałe). Nic więc dziwnego, że flaga Grecji nawiązuje do morza; symbolizują je niebieskie pasy, białe pasy to morskie fale. Pasów jest 9 i oznaczają one sylaby motta „wolność albo śmierć” Na fladze greckiej w prawych górnym rogu znajduje się krzyż – to symbol Kościoła prawosławnego. Wszystkie te wiadomości wynieśliśmy z zajęć na temat symboli narodowych Grecji.
Z hymnem Grecji wiąże się ciekawostka; czy wiecie, że jest on najdłuższy na świecie? Ma aż 158 zwrotek!
My wysłuchaliśmy tylko kilku 😉
Zadanie 4.
Poznając Grecję dowiedzieliśmy się, że ma ona długą historię sięgającą starożytności. W tym miejscu narodziła się demokracja, filozofia, igrzyska olimpijskie, literatura, teatr i ulubiona przez nas matematyka.
Spisaliśmy wspólnie ciekawostki o Grecji, w czym pomogła nam prezentacja o miejscach wartych zobaczenia. Zapraszamy do obejrzenia!
Zadanie 6.
Udało nam się przygotować pyszne i zdrowe greckie śniadanie 😊
Głównym daniem była na nim grecka sałatka . To popularne greckie danie składa się z : pomidorów, ogórków, zielonej papryki, czerwonej cebuli i czarnych oliwek. Na wierzchu dania układa się ser feta, polewa oliwą i posypuje oregano. Nam sałatka bardzo smakowała z dodatkiem chleba z oliwkami maczanego w greckiej oliwie. Mniam!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej uczty.
Zadanie 3.
Dużo zabawy mieliśmy poznając alfabet grecki. Uwaga, litery są zupełnie różne od polskich.
Słowa inaczej się pisze a inaczej wymawia ale udało nam się wykonać słownik obrazkowy i nauczyć podstawowych zwrotów grzecznościowych.
Zadanie 2.
W poznaniu dobrze Grecji, szczególnie tej starożytnej pomogły nam dwie książki; „Mity dla dzieci” Grzegorza Kasdepke oraz „ Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnej Grecji”Chae Strathie, Marisa Morea.
Zainspirowały nas one do zajęć plastycznych poświęconych sztuce i mitom greckim.
Wiele zabawy dostarczyła nam również sesja modowa prosto ze starożytności.
Zachęcamy do lektury wybranych przez nas książek, jeśli wolicie oglądać filmy proponujemy znane i lubiane tj. „Herkules”, „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, „12 prac Asteriksa”
Zadanie 12.
Pierwsze Igrzyska Olimpijskie starożytności odbyły się 776 roku p.n.e. w Grecji, dlatego postanowiliśmy je upamiętnić i zorganizować własną olimpiadę. Niestety nie mogliśmy rozpalić olimpijskiego znicza ogniem z Olimpii ale nasi zwycięzcy zostali nagrodzeni wieńcami laurowymi. Rozegraliśmy na naszej olimpiadzie świetlicowej konkurencje, które wywodzą się ze starożytności; biegi, rzut dyskiem, rzut oszczepem, zapasy i skoki w dal.
Wszyscy zawodnicy wykazali się wspaniałą postawą i duchem olimpijskim , zobaczcie sami 😉
Grecja - prezentacja w formacie pdf
Grecja - ciekawostki - plik w formacie pdf