PROJEKTY CZYTELNICZE W RAMACH NPRC
PROJEKTY CZYTELNICZE W RAMACH NPRC
Witajcie wszyscy Czytelnicy i NieCzytelnicy😊
W roku 2021 zgłosiłyśmy naszą szkołę, a więc i Was, do kolejnego etapu Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki udziałowi nas wszystkich biblioteka została zasilona kolejnymi nowinkami czytelniczymi. To wielka przyjemność przyjmować nowości do wspólnoty książek bibliotecznych. Dzięki projektom mieliście możliwość bycia współtwórcami całego przedsięwzięcia.
Projekty czytelnicze w ramach NPRC
Klasy I
Projekt „W świecie baśni”
W klasach pierwszych odbyły się spotkania czytelnicze, dzięki którym nowi czytelnicy mogli zapoznać się z nowymi baśniami, ale również z tymi, które już jakiś czas zamieszkują półki w naszej bibliotece. Uczniowie i nauczyciele mogli zaprezentować ulubione postaci z bajek oraz wykonać ilustrację do wybranej bajki.
Klasy II i III
Dlaczego akurat ta książka?
W trakcie spotkań mogliśmy wymienić się wrażeniami po przeczytaniu nowych książek lub też tych, które podobają się najbardziej. Rozmawialiśmy, dlaczego te książki stały się nam bliskie i czy mogą być przyjaciółmi na wiele lat.
Klasy IV
Zwierzęta w baśniach i bajkach
Uczniowie mogli zapoznać się z książkami, w których bohaterami były zwierzęta. Na ich podstawie oraz swoich ulubionych książek mogli wykonać prace plastyczne, w których przedstawieni byli zwierzęcy bohaterowie.
Klasy V
Czytam, bo chcę
Uczniowie i nauczyciele mogli zapoznać pozostałych czytelników ze swoją ulubioną tematyką poprzez czytanie ulubionych fragmentów poznanych książek.
Klasy VI
Książka z historią w tle
Czy z literatury młodzieżowej możemy nauczyć się historii? – takie pytania zadawaliśmy sobie po zapoznaniu się z książkami o tematyce historycznej i nie tylko. Rozmawialiśmy o tym, że książki historyczne lub te z historią w tle nie musza być nudne. Oprócz tego, że czytanie książek poszerza zasób słownictwa, pomaga w zapamiętywaniu zasad pisowni, to czytanie książek z kroplą historii, a do tego np. przygodowych poprawia humor, rozwija wyobraźnię, a nawet myślenie analityczne.
Klasy VII
Sleeveface
Projekt polegał na „ubraniu się w książkę”. To kompozycja osoby z wybraną okładką. Z klasami siódmymi świetnie bawiliśmy się najpierw przy wyborze książek, a potem przy wykonywaniu zdjęć.
Klasy VIII
Czy książki są ważne – porozmawiajmy …
Uczniowie mieli za zadanie wypowiedzieć się na temat czy czytanie książek jest ważne. I co jest bardziej popularne książka papierowa czy czytnik elektroniczny i dlaczego. A może jednak książka papierowa, która umożliwia, podobno, lepsze zapamiętywanie przeczytanego tekstu, łatwiej nam wrócić do wcześniej przeczytanych informacji…hmmm…a może jednak czytnik, mniej zajmuje miejsca, kiedy wyjeżdżamy łatwiej nam zabrać jeden czytnik z wieloma książkami niż „bibliotekę” z książkami papierowymi…
Ale zawsze przyjemnie przeczytać lub posłuchać czytanej historii do czego bardzo zachęcamy :)