NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2020 r.

Pobierz prezentację multimedialną

(Microsoft  PowerPoint Viewer)

______________________________________________________________________________________

A gdyby tak polubić czytanie... - PREZENTACJA

Pobierz prezentację multimedialną

(Microsoft PowerPoint Viewer)

PODSUMOWANIE NPRC 2020

W roku 2020 nasza szkoła otrzymała dotację docelową na zakup nowości wydawniczych z NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

Program ma na celu wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocje czytelnictwa i zakup nowości wydawniczych.

W ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA do biblioteki szkolnej zakupiliśmy 716 egzemplarzy książek.

Dzięki temu wzbogaciliśmy szkolny księgozbiór i możemy zaoferować naszym uczniom wiele atrakcyjnych tytułów.

Celem programu jest wzmocnienie zainteresowań czytelniczych oraz zwiększenie aktywności czytelniczej wśród dzieci i młodzieży.

W szkole przeprowadzono  akcje i projekty promujące czytelnictwo pt.:

„A GDYBY TAK POLUBIĆ CZYTANIE…”

W klasach 1-4 były przeprowadzone projekty

„Czytam sobie czytam Tobie” skierowany do klas pierwszych i drugich – zaproszeni na lekcję nauczyciele czytali książki ze swojego dzieciństwa lub które czytali swoim dzieciom, uczniowie wykonywali ilustrację do wysłuchanych fragmentów;

„Lubię książki i o nie dbam” skierowany do klas trzecich i czwartych – uczniowie podczas spotkań z wychowawcami wymieniali się informacjami na temat swoich ulubionych książek, a także jak o nie dbają i co robią, aby książki zachowały jak najdłużej „młodość”. Zadaniem dla uczniów było wykonać zakładki do książek dowolną techniką.

W klasach 5-8 były przeprowadzone projekty

„Przyłapani na czytaniu” skierowany do klas piątych i szóstych – uczniowie podczas spotkania opowiadali o swojej ulubionej książce – „czytałem polecam”. W ramach zadania wykonywali sobie zdjęcie z książką w niecodziennych sytuacjach lub nietypowych miejscach.

„Do twarzy mi z książką” skierowany do klas siódmych i ósmych - uczniowie podczas spotkania opowiadali o swojej ulubionej książce – „czytałem polecam”. W ramach zadania wykonywali sobie zdjęcie sleeveface, czyli pozowali w taki sposób, aby ocoba fotografowana stała się elementem okładki, który wychodzi poza nią.

Projekt realizowany w świetlicy

„Ja i moje emocje” – projekt był realizowany w klasach drugich. Na podstawie przeczytanych krótkich tekstów literackich dzieci zapoznawały się ze sposobami wyrażania emocji i uczyły się empatii. Podczas zabawy dzieci rozwijały swoją kreatywność, poznały również elementy języka migowego.

Były również przeprowadzone akcje promujące czytelnictwo

„Starsi czytają młodszym”

„Co lubię czytać” - skrzynka zainteresowań czytelniczych

Wystawy nowości