rok szkolny 2023-2024
---------------------------------------------------------------------------------------
“Wyjść z domu dla ślimaka , to jest rzecz nie byle jaka”
Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole “Mobilne warsztaty przyrodniczo-muzealne" prowadzone przez prof. Marcina Kamińskiego z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Uczniowie klas VI poznali budowę zewnętrzną i wewnętrzną ślimaków oraz gatunki występujące w Polsce. Dowiedzieli się również jakie są ich zwyczaje. Obserwowali jak ślimaki są zbudowane i jak się poruszają. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.
---------------------------------------------------------------------------------------
Zdrowe piersi są OK
Nasza szkoła bierze udział w programie edukacyjnym pt. „Zdrowe piersi są OK!”. Program jest adresowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz szkół podstawowych. Dotyczy profilaktyki zachorowania na raka piersi. Głównym celem programu jest budowanie świadomości dotyczącej dbania o zdrowe piersi wśród uczniów oraz wśród osób z ich najbliższego otoczenia. Organizatorem jest Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w m. st. Warszawie.
---------------------------------------------------------------------------------------
Organizm - mechanizm
Twórczy i kreatywni uczniowie klas siódmych na ostatnich lekcjach biologii zaprezentowali projekt pod tytułem „ Organizm -mechanizm”.
Celem projektu było wykorzystanie w praktyce wiadomości i umiejętności nabytych na lekcjach biologii, rozwijanie kreatywnego myślenia, doskonalenie umiejętności prezentowania efektów własnej pracy na forum klasy. Uczniowie wykonali model układu pokarmowego. Pomysły na wykonanie projektów były najróżniejsze.
---------------------------------------------------------------------------------------
Wykrywanie skrobi na lekcjach biologii - klasy 7
Klasy siódme na lekcjach biologii zajęły się wykrywaniem skrobi, czyli cukru który pełni funkcję materiału zapasowego u roślin i witaminy C w różnych produktach spożywczych. Do doświadczeń potrzebowali zaledwie kilku rzeczy: kubeczków, zakraplaczy, kleiku skrobiowego i jodyny. Następnie było zakraplanie, dolewanie, mieszanie i oczywiście była precyzja. Uczniowie już teraz wiedzą, że skrobia zawarta jest w mące, pieczywie, ziemniakach, bananach. Witaminy C jest najwięcej w cytrynie, natomiast zakupione soki owocowe również zawierały witaminę C , ale w dużo mniejszych ilościach.
---------------------------------------------------------------------------------------
Izolowanie DNA na lekcjach biologii
Uczniowie klas 8 wyizolowali DNA z różnych owoców. Do doświadczenia potrzebowali zaledwie kilku rzeczy: naczynia- kubeczki, probówki, soli kuchennej, płynu do mycia naczyń, zmrożonego alkoholu. Następnie było mieszanie, dolewanie i… oczywiście była precyzja. W efekcie ósmoklasiści na własne oczy mogli zobaczyć DNA. Szczególnie efektownie prezentował się materiał genetyczny z banana.
----------------------------------------------------------------------------------------
Lekcja historii w terenie
Listopad jest miesiącem, który w szczególny sposób skłania Polaków do zadumy. Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, Święto Odzyskania Niepodległości jest to czas pamięci o poległych w walce o wolność Ojczyzny.
W zadumie zapalamy znicze na grobach wybitnych Polaków, polityków, artystów, sportowców, inżynierów.
Dnia 10 11.2023 uczniowie klas ósmych pod opieką przewodnika warszawskiego, odwiedzili groby zasłużonych na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim. Młodzież poznała historię cmentarza, złożyła hołd poległym w czasie Powstania Warszawskiego m.in. bohaterom „Kamieni na Szaniec”.